Tavuk Kafesi 2014-04-16-1397638879607-_gur6875 (1)

Yayınlanma Tarihi Haziran 16th, 2015 | Güres Tavukçuluk Teknoloji

0

Bir Tavuk Kafesinde Bulunması Gereken 10 Önemli Özellik

  1. Tavuk kafes sisteminin ana bileşenleri, sıcak daldırma galvanizli sac ve  sıcak daldırma galvanizli tel malzemeden oluşmalı.
  2. Tavuk Kafes sisteminin ana konstrüksiyonunda kullanılacak her 60 cm de bir kafes ayağı, kafesin yük dağılımını desteklerken bu ayakların altına konan geniş tabanlı pabuçlar baskı alanını çoğaltarak birim alandaki basıncı azaltmaktadır.
  3. Tavuk Kafesi dizayn edilirken gereksiz kıvrımlardan kaçınılarak, kafes bünyesinde bit ve benzeri canlıların yaşama alanı oluşturmasına müsaade edilmemelidir
  4. Minimum yem zayiatı için, tavuk kafes yemlikleri özel dizayn edilmeli ve özel yemleme aparatı kullanılmalıdır.
  5. Gübre, her tavuk kafes sırası ve katının altında bulunan, tavuk kafesi boyunca uzanan ve gübrenin kusursuz olarak temizlenmesine olanak tanıyan, 1 mm kalınlığında Polipropilen (PP) gübre bantları kullanılmalı ve gübre temizleme işlemi en geç 2 ya da 3 günde bir yapılmalıdır.
  6. Yumurtalar özel üretim bez yumurta bantlar ile nakledilmeli ve bağlantı elemanları plastikten imal edilmiş olmasına dikkat edilmelidir.
  7. Tavuk Kafes sisteminde alt teller yüksek öneme sahiptir. Alt tellerde galvaniz artığı olmaması ve tellerin hamak sistemine sahip olarak yumurtaya minimum şiddetle tesir etmesi gerekmektedir.
  8. Tavukların, su içmek için kullandığı nipellerden su kaçağı olmamalıdır.
  9. Tavuk Kafes alt teli dizayn edilirken özel eğim sağlanmalı, sağlanan bu eğimle yumurtanın hassas bir şekilde bez banda ulaşması sağlanmalıdır.
  10. Göğüslüğün iç tarafında, tavuğun tırnaklarını törpülemesi için kabartmalı tırnak aşındırıcı özellikte olan tırnak törpüsü bulunmalı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Geri Dön ↑